Wabi-sabi, a tökéletlenség szépsége – a KOMOREBI Csoport bemutatkozó kiállítása

A kiállításon B. Horváth Brigitta munkáinak környezeteként a Start Galéria Budapest alkotói közül Tobak Gábor és Analóg Angelika munkáit állítjuk a háttérbe, hogy bemutathassuk, hogy az általa itthon képviselt wabi sabi nézetek a társművészetek alkotóit milyen munkák létrehozására inspirálja.

A Start Galéria 2021 decemberében nyílt közösségi-kereskedelmi galéria és közösségi alkotó tér, melynek célja egyrészt az alkotó tevékenységek gyakorlásának népszerűsítése, másrészt elhivatott új művészek bemutatása első önálló kiállítások szervezésével, és a polgári gyűjtői szemlélet feltámasztása, megfizethető árú vázlatok, tanulmányrajzok valamint a piacon új szereplők elérhetővé tétele által.

B. Horváth Brigitta közel 30 éve kutatja a növények organikus formavilágát, és alkalmazza az ötvösművészet terén. Ebben a szellemben alkotja növényi formákat idéző iparművészeti tárgyait, saját növénymegfigyelései mellett Karl Blossfeldt rügyfotóiból és a Hokusai művészetéből is merít.

A tavalyi év során egyéni alkotói pályázatot nyert az NKA-nál, aminek segítségével egy ékszercsalád született a mokume-gane, és a wabi-sabi szellemiségben. Több évtizede foglalkoztatja a metamorfózis, az átalakulás, átváltozás témaköre, aminek kapcsán a természetben rejlő folyamatokat vizsgálja. Évtizedekig tanulmányozta, hogy a természet milyen alakváltozásokon keresztül támaszt élőlényeket a holt anyagból, és arra törekszik, hogy ilyen formai átalakulásokon vezesse végig alkotásait, legyenek azok szobrok, ékszerek, vagy egyedi készítésű lámpák, amiket a hétköznapokban használhatunk.

Tobak Gábor a mulandóság szépségeit kutató, a természet szépsége előtt a legnagyobb alázattal főt hajtó sorozatát kérjük fel folytatni, s a gyűjtői körében régóta várt új munkákat a debütáló csoportos kiállítás után, 2022 telén mutatjuk be a Start Galéria keretei között.

Tobak Gábor öreg, kiszáradt, kiszolgált fatárgyak, gerendák, sokat látott paraszti födémek részleteinek keretbe helyezésével hozott létre egy cím nélküli sorozatot, melyben a korhadás, kopás szépségét emelte ki önvalójában.

Tobak Gábor több, mint 20 éve fogalmazza újra és újra a viszonyát a fa, mint anyag szépségével, és keresi a módjait annak, hogy kifejezhesse legmélyebb tiszteletét iránta.

Tobak Gábor

Analóg Angelika introspektív festményei a hétköznapi életben nehezen megvalósítható, mély és egyenes szembenézés a valósággal, mint folyamat lenyomatai. Sokszor repetitív mozdulatokból építkező művészetének a kötöttnek vélt helyzetek feloldása, az ösztönszerű, robotpilóta üzemmódban hozott döntésekből kiesés és kiejtés az egyik fontos célja.

A dolgoknak nincs önnön értékük. Az értéket a tudat társítja kényszeresen a dolgokhoz. S ez az oka a szenvedésnek. Amikor a valamilyennek kellene lenni és az itt és most távol áll egymástól. Meg kell tanulni a képzelt és a tapasztalt valóság közti különbséget békében megélni. A tökéletlenség tökéletessége az egyik legmagasabb szabadságfok.

Helyszín: Start Galéria Budapest, 1021, Margit körút 15-17.
Megnyitó tervezett időpontja: 2022. Szeptember 22. 18.00Az eseményen Sári László Keletkutató mond beszédet
Esemény: A kiállítás megnyitón Afronauta Handpan Artist zenél

A Wabi-Sabi a szabálytalanságban, tökéletlenségben, hibákban rejlő szépségről szól. A Gyökerei a zen buddhizmusból erednek, de ma már egyet jelent a japánok ősi, szépségről alkotott szemléletével. “Semmi sem örök, semmi sem befejezett és semmi sem tökéletes” – így szól a Wabi-Sabi alaptézise.

A Wabit legtöbbször “rusztikus egyszerűségként” vagy “letisztult eleganciaként” aposztrofálják, és a természet, valamint az ember által készített tárgyakra egyaránt alkalmazzák.

A Sabi pedig maga “az öröm felfedezése a tökéletlenben”, az a szépség, ami az idő múlásával alakul ki. A természet folyamatos körforgása, átalakulása benne rejlik a fa, mint anyag által hordozott minőségben. A magból szárba szökő fa, ami hatalmas lombkoronát növeszt, majd az idő múlásával kidől, az ember kivágja, az ember épít belőle házat, otthont, de elkerülhetetlenül idővel úgyis korhadni kezd, egyes darabjait az eső bemossa patakok vizébe, egyes darabjai elhagyatott parasztházak udvarán kallódnak évtizedekig. Tovább úszva a folyókban csiszolt formákká alakulnak, az esőben ázva, a napon szikkadva lélegzetelállító szépségű rendezetlen struktúrákká rendeződnek.

Az ősi japán mokume-gane technikával készült ékszerek ezt a szemléletet hordozzák. Bonyolult és rejtett eljárás, aminek segítégével a fémek faerezethez hasonló mintát öltve ötvöződnek össze.

Bennük rejlik a folyton változó, évről évre meghaló és újraszülető természet, amelyben minden mindennel összefügg, és a legparányibb növény is feltételek, kapcsolódások sokaságában él, önnön végső lényegünket tárja fel számunkra a maga sajátos, szavak nélküli nyelvén.

START Galéria Budapest
startgaleria.hu
+36309137772

B. Horváth Brigitta instagram oldala, weboldala.

Analóg Angelika instagram oldala, weboldala.

Tobak Gábor nem használ közösségi média felületeket, munkásságát csak és kizárólag a Start Galéria Budapest oldalain keresztül ismerhetjük meg.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *